Sıcak Daldırma Galvaniz

Sıcak Daldırma Galvaniz
Demir ve çeliğin paslanmaya karşı korunmasında en akılcı ve kesin çözüm, malzemenin sıcak daldırma yöntemi ile galvaniz kaplanmasıdır. Demir  ve çelik malzemeler bulundukları atmosferik ortamdan etkilenerek zaman içinde , fiziksel , kimyasal, elektriksel ve diğer özelliklerini kaybederek korozyona uğrarlar.  Paslanma sadece görüntü bozukluğu olmayıp aynı zamanda metali aşındıran bir kimyasal reaksiyondur.
Metali, paslanmayı oluşturan dış etkilerden uzak tutabilmek amacı ile metal yüzeylere koruyucu yöntemler uygulanır. Bu koruyucu yöntemlerden bazıları boya, plastik, nikel , krom , bakır ve çinko kaplamadır. Ancak bütün bu kaplama yöntemleri arasında en güvenli ve uzun ömürlü olanıdır. Sıcak daldırma galvanizin diğer yöntemlere kıyasla avantajları ise şöyle sıralanabilir:
  • Diğer yöntemler ufak zedelenmelere karşı çok hassastır ve genelde korozyon bu zedelenmelerde baş gösterir. Oysa galvaniz kaplama çiziklere karşı dirençlidir ve hatta kendi kendini onarma özelliğine sahiptir. Buna “self healingeffect” ve “katodik koruma” denir
  • Sıcak galvanizle kaplanmış yüzeyler, darbelere karşı daha korunmalıdır; çünkü kaplanan malzeme ile çinko metalürjik bir bağ oluşturur ve malzeme yüzeyinde meydana gelen alaşım tabakaları dış etkilere karşı dayanıklı bir kaplama sağlar. 
  • Galvanizleme ekonomik bir yöntemdir.