Elektrostatik Toz Boyama

Elektrostatik Toz Boyama

Elektrostatik Toz Boyama 1960 ‘lardan itibarin Avrupa ve Amerika’da kullanılmaya başlanıp, 1980 ‘lerin sonlarına doğru Türkiye’ye gelen bir kaplama sistemidir. Yaş boya uygulamalarına göre oldukça genç olmasına rağmen, kısa sürede geniş kullanım alanı bulunuyor ve üretilen miktarlar açısından dikkate alınmaya değer rakamlara ulaşmıştır.

 

Bu kaplama yöntemi özellikle metal yüzeyleri korumakta , dekoratif bir görünüm kazandırmaktadır. Hızla gelişmesinin başlıca nedenleri şunlardır;
  • Çevresel açıdan ve uygulama açısından sağladığı avantajlar sayesinde Toz Boya kaplama sektörünün gözdesi haline gelmiştir. Toz Boya elektrostatik güç ile çalışan tabancalar sayesinde tatbik edilir fırınlama koşullarında pişirilir.
  • Toz boya çevre dostudur. Üretimi ve tüketimi sırasında herhangi bir atık çıkmaz ve bu sayede hava ve su kirliliğine neden olmaz. Çevreyi koruma açısından yaş boyada ortaya çıkan organik uçucu kimyasallar (VOC) toz boyada kesinlikle yoktur.
  • Toz boyanın sağlığa negatif etkisi diğer boyalardan daha azdır. Havaya karışan bir gaz olmadığından solunum yollarına etkisi yoktur. Ayrıca deri teması durumunda da herhangi bir sorun yaratmaz.
  • Toz boya kullanmaya hazırdır. Herhangi bir karıştırma, sıvı ile inceltme gerektirmez. Tabanca hortumu toz boya torbasına sokulup kullanılabilir.
  • Toz boya ile her türlü dekoratif yüzey elde edilir. Düz , parlak , pütürlü, zımpara kağıdı görünümlü , vernik gibi yüzeyler toz boya ile kolaylıkla sağlanabilir.