EMCI-Logo


 Paslanmaz Bayrak Direklerinin Boyutları

 Paslanmaz Bayrak Direklerinin Boyutları

Bayrak direkleri sürekli olarak gelişerek şu andaki halini almıştır. Şu an bayrak direklerinin boyutlarına ve kullanım alanlarına göre yapım aşamaları farklılık göstermektedir. Ancak bu bayrak direklerinin ortak yanı ise hepsinin paslanmaz olmasıdır. İlk dönemlerde sadece demir ve içine katılan basit birkaç maddenin demir ocaklarında dövülmesi ile oluşturulmaktadır. Ancak modern imkanlarla oluşturulan yeni bayrak direkleri bu basit bayrak demirlerinden farklılık göstermektedir.

 Paslanmaz Bayrak Direklerinin Boyutları

 Paslanmaz Bayrak Direklerinin Boyutları

Bayrak direkleri sürekli olarak gelişerek şu andaki halini almıştır. Şu an bayrak direklerinin boyutlarına ve kullanım alanlarına göre yapım aşamaları farklılık göstermektedir. Ancak bu bayrak direklerinin ortak yanı ise hepsinin paslanmaz olmasıdır. İlk dönemlerde sadece demir ve içine katılan basit birkaç maddenin demir ocaklarında dövülmesi ile oluşturulmaktadır. Ancak modern imkanlarla oluşturulan yeni bayrak direkleri bu basit bayrak demirlerinden farklılık göstermektedir. Öncelikle bayrakların indirilip kaldırılması için makara sistemleri eskiye oranlara daha kolaylaştırılmıştır. Hatta bazı bayrakların çok büyük olması sebebi ile küçük bir motorun takılması ile otomatik makara sistemleri oluşturulmuştur. En önemli faktör ise yeni yapılan bayrak direklerinin paslanmaz çelikten yapılmasıdır. Paslanmaz çelik direklerin üretim aşamaları başlıca; ilk aşamada metal büyük potalarda eritilir, sonra bu potalarda sıvı haline getirilmiş metalin içine belirli oranlarda azot, nikel, krom, molibden ve birkaç element karıştırılarak belirli bir çözelti elde edilir. Sonra ki aşama da çözelti belirli kalıplara dökülür. Bu kalıplardan çıkarılan malzeme dövülerek şekil verilir. Son olarak belirli solüsyonlarla bayrak direkleri kaplanır ve paslanmaz çelikten bayrak direkleri üretilmiş olur. Bu şekilde üretilen paslanmaz bayrak direkleri hem uzun yıllar kullanılması sayesin de hem de parlak ve güzel durması sebebi ile birçok kişi, şirket ve devlet organları tarafından tercih edilmektedir.

 

Paslanmaz bayrak direklerinin birçok boyutları bulunmaktadır. Standart olarak 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ve 12 metre olmaktadır. Bu standartlar dahilinde birçok şirket veya devlet kurumları kendisine uygun olan bayrak direğini tercih etmektedirler. Bu boyutların böyle farklı olma sebebi isteğe bağlı olsa da temel kural bayrak direklerinin taşıdıkları bayraklarının boyutlarına göredir. Büyük bayrakların bayrak direklerinin büyük olması küçük bayrakların bayrak direklerinin diğerlerine göre kısa olması bundan kaynaklanmaktadır. Örnek vermek gerekirse 70x105 boyutundaki bir bayrağın direği 4 ile 5 metre iken 300 x 450 boyutunda ki bir bayrağın direği ise 12 ile 15 metre arasındadır. Bayrakların yüksekliği arttıkça taban çapları artmaktadır. Bu temel bir fizik kuralı olarak yön plana çıkmaktadır.

 Paslanmaz Bayrak Direklerinin Boyutları