EMCI-Logo


Alan Aydınlatma Direklerinin Getirdiği Kolaylıklar

Alan Aydınlatma Direklerinin Getirdiği Kolaylıklar

Işık ve ampul icat edildiğinden bu yana insan hayatında çok şey değişti. Eskiler bilir aydınlatma için mum, gaz lambası hatta odun ateşi bile kullanılırdı. İşte bu yüzden aydınlatma direkleri kullanımının getirdiği kolaylıklar göz önünde bulundurulduğunda çevreye ve insana olan katkıları göz ardı edilemez. Özellikle son zamanlarda gelişen teknolojiyle beraber modern mimarideki akıllı şehirler aydınlatma direklerinin kullanım alanını da genişletmiştir.

Alan Aydınlatma Direklerinin Getirdiği Kolaylıklar

Işık ve ampul icat edildiğinden bu yana insan hayatında çok şey değişti. Eskiler bilir aydınlatma için mum, gaz lambası hatta odun ateşi bile kullanılırdı. İşte bu yüzden aydınlatma direkleri kullanımının getirdiği kolaylıklar göz önünde bulundurulduğunda çevreye ve insana olan katkıları göz ardı edilemez. Özellikle son zamanlarda gelişen teknolojiyle beraber modern mimarideki akıllı şehirler aydınlatma direklerinin kullanım alanını da genişletmiştir. Gerek geceleri yol ve yön tayininde kullanılmak için olsun gerekse park, bahçe, otopark gibi alanlardaki bizlere kattığı kolaylıklar olsun ışık insanlar için karanlıkta bir güven aracı olmaktadır.

Geceleri araba kullanırken sürücüler fark etmiştir, ışığın olmadığı yerler bazen korku ve güvensizlik vermektedir. Ya da bir misafirlik sonrası park ve bahçelerden geçerken aydınlatma direklerinin yakın olduğu yerlerden yürümeye çalışırız. Çoğu zaman ise köy gibi yerlerde elektriklerin kesilmesiyle beraber, çeşitli yöntemler arayarak bu durumu gidermeye çalışmışızdır. İşte bu durumlarda alan aydınlatılması daha çok önem taşımaktadır. Alan aydınlatılmasının temel araçları ise genelde alan aydınlatma direkleri olmaktadır.

Spor karşılaşmaları, konser alanları ve düğün eğlenceleri gibi geceleri daha çok ışık gerektiren alanlarda aydınlatma direklerinin kullanımına başvurulmaktadır. Bu tip alanlarda ışıklandırmada kullanılan malzeme ledler ile sağlanmakta, ışığın etkilediği alan seçiminde ise insanların nüfus olarak çoğunluğuna bakılmaktadır. Dekoratif açıdan da bakıldığında alan aydınlatma direkleri isteğe göre çeşitli ebat, renk ve desenlerde seçilebilmektedir. Restorant, otel girişi, lüks evlerin bulunduğu yerlerde daha çok tercih edilmektedir. Bu tip yerlerin genel olarak ışıklandırmasında loş görüntünün oluşması daha çok tercih edilmektedir.

 

Aydınlatma direklerinin genel sorunlarına bakıldığında ise ışıklandırma sırasında ampullerin eskimesi, ani gelen elektrik sırasında lambalarda kapmalar olması, yağmur kar veya toz gibi durumlarda ışığın önünde bulunan cam kısmın kararma yaparak eskisine oranla çevresine ışık vermemesi durumları vardır. Aydınlatma direklerinin karşılaşılan bu olumsuzlukları zaman geçmeden giderilmelidir.

Bunların yanında karayollarından tutunda sanayi alanları, deniz fenerleri, hatta bina ışıklandırması gibi durumlarda da alan aydınlatılması önemli ölçüde insanlara kolaylıklar sağlamaktadır. Genel olarak bakıldığında ise alan aydınlatma direkleri insanlara ışığın olmadığı ya da eksik kaldığı alanların aydınlatılmasında kullanılmaktadır.

Alan Aydınlatma Direklerinin Getirdiği Kolaylıklar