EMCI-Logo


Stadyum Aydınlatma Direklerinin Özellikleri

Stadyum Aydınlatma Direklerinin Özellikleri

Stadyum aydınlatma direklerinin kullanım amacını karşılayabilmesi için üretiminde dikkat edilmesi gereken hususları sizlerle paylaşıyoruz.

Stadyum Aydınlatma Direklerinin Özellikleri

Stadyum Aydınlatma Direkleri

Stadyumlar; birçok etkinliğin yapıldığı yerlerdir. Konserlerden spor müsabakalarına kadar pek çok etkinlik bu alanlarda yapılmaktadır. Kültürel ve eğlence etkinlikleri mekanı olan stadyumlar akşam kullanımı daha fazla olan yapılardır. Dolayısı ile aydınlatma ihtiyacı oldukça fazladır. Stadyumlar geniş ve büyük yapılardır. Bu yüzden geniş yapılara uygun aydınlanma sistemleri ile aydınlatılırlar.

Stadyum aydınlatma direkleri stadyum aydınlatması için en uygun aydınlatma şeklidir. Bu aydınlatma şeklinin seçilmesinde net görüş imkanı sunmasının önemli yeri vardır. Görüş açısı seyirci için en önemli unsurdur. Stadyum aydınlatma direkleri performansları güçlü aydınlatma armatürleridir. Alan büyüklüğü ve görüş netliği sağlaması açısından performansı güçlü led aydınlatıcılardan oluşan direklerdir. Bu direklerin özellikleri diğer aydınlatma türlerinden farklıdır.

Stadyum Aydınlatma Direklerinin Özellikleri

Güçlü performans stadyum aydınlatma direklerinin özellikleri listesinin ilk maddesidir. Bu direkler genellikle projektörler ile birlikte kullanılmaktadır. Aydınlatma direklerinin ulaşamadıkları alanları projektörler aydınlatmaktadır. Stadyumların özellikle orta alanlarının aydınlatması oldukça titizlikle yapılmalıdır.

Stadyum aydınlatma direkleri özellikleri stadyumların genel özelliklerine özel tasarlanmalıdır. Özel siparişler ile hazırlanmalıdır. Yapının tamamının net bir şekilde aydınlanması, yayıncılık açısından da önemlidir. Etkinlikler ekranlara yansıtılırken çekim kalitesi için ışı kalitesi önemlidir. Kaliteli led aydınlatıcılı direkler tercih edilmelidir. Oldukça büyük yapılar olan stadyumların, aydınlatma maliyetlerini en aza indirecek direk seçilmelidir. En ekonomik aydınlatma sistemi için ölçüm değerlendirmeler yapılmalıdır. Stadyum direklerinin boylarının stadyum ortasını da en iyi aydınlatacak şekilde tasarlanması gerekmektedir.

Stadyum Aydınlatma Direklerinin Özellikleri Nasıl Belirlenir?

Stadyum aydınlatma direklerinin özellikleri, stadyum özelliklerine göre farklılıklar gösterse de temelde standartlara uygun olmalıdır. Bunun sebebi stadyumlarda yapılan spor etkinlikleridir. Spor etkinlikleri bazen uluslar arası müsabakalar, bazen ülke içi müsabakalar olmaktadır. Bu durumda da her stadyumun ışık dengesinin doğru yapılması gerekmektedir. Spor aydınlatması standartları bu özellikleri belirlemektedir.

Stadyum aydınlatma direklerinin özellikleri spor aydınlatmaları standartlarına uygun olmalıdır. Aydınlatma işlemlerini yapacak firmanın bu standartlara uyması zorunludur. Bu standartlara göre en düşük ve en yüksek aydınlatma değerleri belirlenmiştir. Yatay aydınlatma değerleri, düşey aydınlatma değerleri, netlik, renk geriverimi bu standartlara uygun yapılmalıdır. Her firmanın bu değerler arasında direkler oluşturması zorunludur.

Stadyum aydınlatma direkleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Stadyum Aydınlatma Direklerinin Özellikleri