EMCI-Logo


Park ve Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılmalı

Park ve Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılmalı

Park ve Bahçe Aydınlatmalarında kullanılmak üzere estetik ve özel tasarım direklerin imalatında en kaliteli hizmeti Emci Aydınlatma sunmaktadır.

Park ve Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılmalı

Park ve bahçeler mevsim ne olursa olsun rahatlamak, temiz hava almak ve özellikle çocuklar için harika birer oyun alanlarıdır. Özellikle serin akşamlarda yürüyüş yapmak, temiz hava almak ve vakit geçirmek için en cazip alanlardır. Durum böyle olduğunda da park ve bahçe aydınlatması önem kazanmaktadır. Park ve bahçe aydınlatması konusunda aydınlatmanın üç amacı karşılaması beklenir: güvenlik, tasarım(estetik) ve tasarruf. Peki, bu üç amaca uygun olarak park ve bahçe aydınlatması nasıl yapılmalı? Özellikle akşamları gezmeyi tercih ettiğimiz park ve bahçelerin bizler için güvenli olması birincil tercihimizdir. Karanlık alanların aydınlatılması, parkın önemli köşelerinin aydınlık olmasına dikkat edilmelidir. Yüksek aydınlatmalı park ve bahçe aydınlatması insanlar için daha çekici ve davetkâr olacaktır.

Gece ışıktan mahrum olan park ve bahçeler için aydınlatmalar oldukça önemlidir. Yürüyüş yollarının, park alanlarının ve oturma alanlarının yüksek aydınlatmalı olması tercih edilme oranını da arttıracaktır. Park ve bahçe aydınlatması yüksek yoğunluklu olan yürüyüş yolları, parklar, bisiklet yolları ve diğer alanlar 10 lüks aydınlatma seviyesinde olmalıdır. Park ve bahçe genelinde 3000K renk sıcaklığında aydınlatma armatürlerinin kullanılması doğru bir tercih olabilir. Böylelikle insanlar için park ve bahçelerin daha kullanışlı, güvenilir ve eğlenceli bir hal almasını sağlamış olabilirsiniz. Park ve bahçe aydınlatma direkleri için sadece güvenlik değil tasarım ve estetik de temel kaygı olmaktadır. İyi bir aydınlatma ile şık bir görünüm de elde etmek önemlidir.

4-5 metre yüksekliğinde direkler üzerine monte edilmiş oval armatürler park ve bahçe aydınlatması için idealdir. Bunlara ek olarak ağaç aydınlatmaları, gömme spotlar, projektörler ya da yürüyüş yolları için kullanışlı olan bollard adı verilen kısa aydınlatma direkleri de kullanılabilmektedir. Park bahçe aydınlatma direkleri Ankara kullanılan armatürlerin insanları rahatsız edecek düzeyde olmaması tercih edilmelidir. Armatür tercihi, konumlandırılması kamaşmayı minimize edecek şekilde seçilmelidir. Çünkü kamaşma insanları rahatsız edeceği gibi karanlık alanların görülmesini zorlaştırarak güvenliği azaltacaktır. Park ve bahçe aydınlatması için tasarruf elde etmek de önemlidir. Yüksek verimli LED ışık kaynaklı armatürün kullanılması, akıllı sistemler sayesinde kullanılmayan saatlerde ışığın düşürülmesi ya da solar sistem kullanılması tasarruf sağlamaktadır.

Park ve Bahçe Aydınlatması Nasıl Yapılmalı